Mindent a DDoS támadásokról: védekezés, tippek és hasznos tanácsok

Mindent a DDoS támadásokról: védekezés, tippek és hasznos tanácsok

A DDoS (Distributed Denial of Service) támadás az egyik leggyakoribb és legveszélyesebb kibertámadási forma, amelynek célja a weboldalak, szerverek vagy online szolgáltatások megbénítása. A DDoS támadás során több ezer (vagy akár millió) gyakran kompromittált eszközt (pl. számítógépek, IoT eszközök) használnak arra, hogy egyszerre rengeteg kérést küldjenek egy célzott weboldal vagy szerver felé, túlterhelve annak infrastruktúráját, így elérhetetlenné téve a szolgáltatást. A támadás elosztott jellegű, tehát nem egyetlen forrásból érkezik, hanem több különböző helyről, ami nehezíti a támadás azonosítását és blokkolását. A DDoS támadás tehát nem adatlopásra irányul, hanem a weboldal vagy szolgáltatás elérhetetlenné tételére.

 

Mi a célja és miért veszélyes?

A támadó célja elsődlegesen, hogy a célzott szolgáltatást – például egy weboldalt vagy egy online szoltáltató infrastruktúráját – mások számára egy időre elérhetetlenné tegye.

A DDoS támadások komoly anyagi károkat, szolgáltatás kimaradást és ügyfélvesztést is okozhatnak. A támadás alatt álló rendszer a túlterhelés következtében nem tudja kiszolgálni a legitim felhasználói kéréseket, ami webáruházaknál, portáloknál vagy más kritikus rendszereknél akár több órára is teljes leállást jelenthet.

 

A DDoS támadás következményei a weboldal tulajdonosára nézve

  • Weboldal- vagy webshop teljes leállása: weboldalad időszakosan elérhetetlenné válik, ez pedig bevétel szempontjából kiesést eredményez.
  • Ügyfélbizalom csökkenése: ha gyakran elérhetetlen az oldalad, a látogatók a konkurenciánál vásárolják meg a kívánt terméket vagy szolgáltatást.
  • Erőforráspazarlás: fejlesztői és üzemeltetési idő megy el kárenyhítésre.

 

Mit tehetsz te, mint felhasználó a DDoS támadások ellen?

A szolgáltató által nyújtott védelem csak az egyik része az egyenletnek. Az alábbi lépésekkel te is aktívan hozzájárulhatsz weboldalad védelméhez:

  • Korlátozd az ismeretlen IP-k hozzáférését

Ha weboldalad nemzetközi forgalmat nem szolgál ki, IP szinten is korlátozhatod, hogy honnan érkezhet kérés (GeoIP szűrés). Ez különösen hatékony tud lenni alacsony szintű DDoS próbálkozások ellen.

  • Használj CDN-t (Content Delivery Network)

Egy CDN (pl. Cloudflare, Bunny.net, Akamai) elosztja a forgalmat világszerte, és csillapítja a támadások hatását, mielőtt azok a tárhelyedhez érnének.

  • Rendszeres biztonsági mentések

Bár a DDoS nem „töröl” adatokat, egy túlterhelés miatti rendszerösszeomlás adatvesztést okozhat, ha nincs friss mentésed. – A Nethely Kft. automatikus biztonsági mentést készít tárhelyeidről

  • Frissítsd a CMS-ed és a telepített bővítményeket

Elavult WordPress, Joomla vagy más tartalomkezelő rendszerek gyakran biztonsági réseket tartalmaznak, amelyeket kihasználva a támadók zombihálózattá tehetik a saját weboldalad – és így magad is támadóvá válhatsz, akár tudtodon kívül.

  • Alkalmazz CAPTCHA-t a bejelentkező és űrlap oldalaidon

A DDoS támadások egy része automatizált lekérdezésekkel próbálja túlterhelni a bejelentkezési vagy keresési űrlapokat. Egy egyszerű CAPTCHA hatékony védelmet nyújthat.

 

A megelőzés kulcsfontosságú

Habár átlagos webtárhely tulajdonosként nincs okunk félni egy DDos támadástól, mivel leginkább nagy forgalmú weboldalak, webshopok, online szolgáltatások és pénzügyi intézmények vannak kitéve ilyen támadásoknak, de minden online jelenléttel rendelkező vállalkozás számára fontos, hogy felkészüljön a védekezésre.

A DDoS támadás ellen nincs 100%-os védelem, de megfelelő eszközökkel – mint például egy megbízható tárhelyszolgáltató és egy biztonságos CDN szolgáltatás – jelentősen csökkenthető a hatásuk. A tudatos üzemeltetés, rendszeres karbantartás és néhány egyszerű beállítás segít abban, hogy a weboldalad elérhető és biztonságos maradjon.